De ‘schone kunst’ van Elise Oggel.
De aanwezigheid van de zwanenmossels in sloten en vijvers is het beste bewijs van schoon water. En bij Old Course Loenen en omgeving is dat zeker het geval.
Al leeft de zwanenmossel voor 70% in de bagger van die stilstaande wateren, als hij gaat ‘eten’ opent hij de schelp en slurpt met een sifon, een soort slurfje, het water op en filtert het. Dat kan oplopen tot zo’n 50 liter per dag. In verontreinigd water zou de zwanenmossel niet overleven. Overigens speelt zich al doende ook het voortplantingsspel af. Geen dans of paringsritueel, maar het mannetje laat zijn sperma tijdens het filterproces ‘gewoon’ vrij in het water, dat op die manier weer bij de vrouwtjesmossels belandt. De zwanenmossels zijn gewild voedsel voor vogels, die de schelpen uit het water vissen en openbreken.
Ons lid Elise Oggel zal zich dat niet allemaal hebben gerealiseerd toen zij bij het zoeken naar haar bal, aan de oevers van hole 8, een aantal opengebroken mosselschelpen ontdekte. Haar bal bleef ondergedoken maar ze maakte van de nood een deugd en nam de schelpen mee. Voor haar, als grafisch ontwerpster, was het vervolgens een creatieve uitdaging om er met behulp van guilding wax fraaie kunstwerken van te maken. “Weer eens wat anders dan de hele dag met een computermuis werken”, zegt Elise. “Ik had al enige ervaring met het bewerken van oesterschelpen, die ik bij restaurants ‘opdook’. Die zijn, in tegenstelling tot de gladde parelmoeren mosselschelpen, weer heel inspirerend door hun grillige vormen. Uit luxe behangstalen zoek ik er een passend motief als ondergrond bij en lijst ze in.” Ze zijn te koop, maar de eerste lichting is al door moeder Mia in beslag genomen … Inmiddels is Elise erachter dat de dunne mosselschelpen erg kwetsbaar zijn en snel breken. Daar moet nog wat op gevonden worden, maar zolang het slootwater op Old Course Loenen kraakhelder blijft, volgen er zeker meer kunstwerken.
De zwanenmosselschelp, van oorsprong tot kunstwerk
Meer weten over Elise: www.creativetouch.nl